Audiobooki – alternatywa dla tradycyjnych książek

Choć książki papierowe wciąż cieszą się sporą popularnością, to coraz większa część czytelników decyduje się sięgnąć po inne, alternatywne sposoby kontaktu z literaturą. Jednym z nich są audiobooki, nazywane też książkami audio, przypominające popularne niegdyś słuchowiska radiowe. Czy audiobooki faktycznie są godną rozważenia alternatywą dla czytania tradycyjnych książek?

Audiobooki – wygodny sposób na kontakt z książką

Główną zaletą audiobooków jest ich wygoda – wystarczy zabrać ze sobą telefon i słuchawki, by móc cieszyć się setkami nagrań wszędzie, czy to w domu, czy w drodze do pracy, czy też na wakacjach. Nie trzeba nosić ze sobą ciężkich książek, ani dbać o specjalny czytnik ebooków. Co więcej, słuchanie audiobooka może stanowić miły odpoczynek dla oczu, co szczególnie się ceni w przypadku osób spędzających całe dnie na komputerze. Duża popularność tej formy rozrywki bierze się właśnie stąd, bo wiele osób ze zmęczonymi oczami woli po pracy sięgnąć po audiobooki (sprawdź cenę i zamów!), a nie po filmy czy gry komputerowe.

Czy audiobooki różnią się od tradycyjnych książek?

Zasadniczo audiobook stanowi głosową wersję książek, a zatem w teorii niczym nie różni się od tekstu. W praktyce istnieje kluczowa różnica w odbieraniu treści – część osób preferuje przyswajać informacje w formie głosowej i to właśnie one powinny najczęściej sięgać po audiobooki. Co istotne, każde nagranie jest starannie przygotowywane, a lektor stara się podkreślić najważniejsze elementy tekstu, przez co słuchanie audiobooka może stanowić ciekawe przeżycie, które pozwoli spojrzeć na ulubioną książkę z zupełnie innej perspektywy.

Gdzie kupić audiobooki w niskiej cenie?

Najlepszym miejscem zakupu audiobooku jest księgarnia internetowa. Znaleźć w niej można tysiące tytułów w niskich cenach. Oczywiście można też wybrać księgarnię stacjonarną, w której czasami można kupić audiobooki nagrane na płytę, ale to dużo droższe rozwiązanie. W internecie są też serwisy oferujące dostęp do setek audiobooków w zamian za miesięczny abonament. Każde z tych rozwiązań jest godne uwagi!